Intermed Clinic Gdańsk


  Kontakt : tel. 793 661 017 , 602 384 102

Cytologia płynna

Rak szyjki macicy to nowotwór, który co roku odbiera życie nawet 300 tysiącom kobiet na całym świecie. Jednym z badań profilaktycznych, które powinnaś wykonywać regularnie, jest cytologia płynna. Za jej pomocą nie wykrywa się jedynie raka. Wykorzystuje się ją również, aby zdiagnozować infekcję, stan zapalny albo różne stany chorobowe.

Czym się różni cytologia płynna do tradycyjnej?

Cytologia płynna LBC (ang. Liquid Based Cytology) polega na pobraniu szczoteczką wymazu z szyjki macicy na specjalne płynne podłoże. Cytologię tradycyjną pobiera się natomiast na szkiełko mikroskopowe. Obie metody są bezbolesne i trwają zaledwie kilka minut.

Podłoże wykorzystywane w cytologii płynnej pozwala oczyścić próbkę ze śluzu, krwi oraz innych substancji, które mogą utrudnić postawienie diagnozy. Cytologia płynna wyróżnia się zatem lepszą jakością próbek i większą czułością, a tym samym większą wykrywalnością zmian wysokiego ryzyka. W przypadku początkowych zmian istnieje spora szansa na wyleczenie. Co ważne, raz pobrany materiał może posłużyć do kilku analiz (np. w kierunku HPV albo chorób przenoszonych płciowo), co pozwala uniknąć powtarzania badania.

Kiedy zgłosić się na pierwszą cytologię?

Na pierwszą cytologię powinnaś zgłosić się między 20 a 25 rokiem życia lub w ciągu 3 lat od rozpoczęcia współżycia.

Jak często należy wykonywać cytologię?

Na cytologię płynną powinnaś zgłaszać się co 2 lata, a na tradycyjną – co roku. Pamiętaj, że jest to badanie przesiewowe wykonywane nie tylko w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Lekarz może wykonać je również, jeśli pojawią się u Ciebie bóle podbrzusza, krwawienia międzymiesiączkowe lub zmiany w wydzielinie pochodzącej z dróg rodnych.

Cytologia – jak się przygotować do badania?

Cytologii nie wykonuje się podczas miesiączki. Najlepszym momentem na wykonanie badania jest okres do 4 dni po jej zakończeniu, ale możesz to zrobić również w inne dni cyklu.

Na kilka dni przed badaniem wstrzymaj się ze współżyciem, a tuż przed cytologią nie przyjmuj leków dopochwowych.

Cytologia to badanie, które może uratować Ci życie. Pamiętaj, by wykonywać je regularnie i zachęcaj swoich bliskich, by również dbali o swoje zdrowie.